Zahrada

Pokud se zajímáte o samotnou rostlinu levandule trochu víc a přáli byste si krásné voňavé fialové keříky vypěstovat třeba i u vás na zahrádce, sepsali jsme pro vás základní manuál, jak se o rostlinky starat, jak je množit a co s nimi vlastně dělat až odkvetou. 

Sazeničky levandule lékařské i grosso jsou u nás ve Starovičkách k zakoupení každý rok na jaře. 

Péče o rostliny

  • Levandule vytváří dřevnatějící, většinou plně mrazuvzdorné keříky. Podle druhu a kultivaru mohou být jen 20, ale i 60 cm vysoké.
  • Pro pěstování je nejvhodnější slunné stanoviště a dobře propustná půda. Rostliny jsou velmi nenáročné na živiny a nesnáší přemokření.
  • Levandule je ideální rostlina k vytvoření vonného zátiší na zahradě či balkónu. Lze ji pěstovat přímo v záhonech nebo větších nádobách.
  • Levandule patří mezi medonosné rostliny, a proto jsou keře často obletovány motýly a včelami.
  • Několikaleté rostliny mohou narůst až do velikosti přes 1 metr. Chcete-li keře tvarovat, zastříhávejte, resp. seřezávejte, vždy jen nové výhony. Pokud možno nezasahujte do dřevnatých částí rostliny. Nejlepším obdobím pro úpravu keříků je podzim, popř. jaro. Je dobré tuto údržbu stihnout do konce měsíce března.

Množení levandule

My v Lavandii množíme levanduli metodou řízkování. To můžete dělat i u vás na zahradě s vaší levandulí. Prozradíme vám podrobný návod, jak to děláme my:

  • Při řízkování z levandule odtrháváme nebo odstřiháváme polotvrdé mladé výhonky, jakmile to jejich délka a stav keře dovolí. Měsíc duben a květen jsou pro to ideální.
  • Když odtrhneme z keře mladý výhonek, je potřeba ho začistit od přebytečných lístků - necháme jen maximálně tři vrchní patra výhonků lístků, zbytek otrháme.
  • Předtím než ale začneme, je potřeba si připravit půdu nebo výsevní misku, do které připravíme směs písku, výsevního substrátu, takovou směs ve výsevní misce dobře prolejeme aby se nám řízky pěkně vpíchly. Konečky řízků můžeme, ale není to nezbytně nutné, také namočit do nějakého pomocného prostředku na kořenění, který koupíte v každém zahradnictví. Následně po vložení řízku do výsevní misky dobrě přimáčkneme, pak už se jen pravidelně staráme, aby nám výsevní miska nevyschla. Po cca 2 až 3 týdnech již můžeme pozorovat jak nám mladé výhonky pouští kořínky, až jich má rostlinka dostatek. Můžeme případně rozsadit do větších nádob a takto se o rostlinku staráme až do podzimu, kdy ji můžeme přesadit do země. Hodně zaléváme a máme radost z naší práce. 

Sklizeň

Stonky s květy levandule sklízíme co nejdříve po vykvetení, abychom uchovali výrazné aroma levandulové silice, která má blahodárné účinky na lidský organismus.

Pokud sklízíme levanduli pro dekorační využití, barva květů krátce po vykvetení je nejintenzivnější, v tento čas je tudíž i nejlepší levanduli sklízet. 

Po první sklizni keře znovu obrůstají a vytváří květenství, která jsou již menší. Dorůstající stonky s květy, které jsou slabší, opět postupně sklízíme.

Grafický návrh vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.